Değerli anne babalar,

 

?Çocuklarımızın bağışıklık sisteminin güçlenmesi için onların farklı mikrop ve bakterilerle tanışması gerekir. Çeşitli nesneler ile tanışan ve onları dokunarak tanıyan çocuğumuz, daha güçlü biri bağışıklık sistemine sahip olur. Aynı zamanda keşfini tamamlamış olur. Çocuk gelişiminde aşırı hijyenik ortamlar, hastalıklardan çocuklarımızı korumamaktadır.

 

?Bunun için özellikle bebeklerimizin ilk 1 yılında, doğru beslenmeye dikkat etmemiz; anne sütü haricinde doğru ek gıda seçimi yapmamız önemlidir.

 

?Bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin, çocuklarımızın bağışıklığına katkısı büyüktür. Bunun için beslenmedeki  probiyotik tercihimiz, zararlı bakterilerden ziyade faydalı bakterileri vücuda sokar, sindirim sistemini düzenler. Probiyotikler, tahıllardan, sebze ve meyvelerden aldığımız liflerdir.

 

Postbiyotikler ise anne sütünde bulunan yararlı bakteriler tarafından üretilen bileşenlerdir.

 

?ilk 1 yıl içinde demir eksiltmesi sebebiyle hayvan sütü verilmemesi , verilecek devam sütünde olması gereken laktoz içeriğine dikkat edilmesi, glukoz şurubu içeriğinden  uzak durulması önemlidir.

 

?Elbette ilk 1 yıl; bal, yumurta, konserve ürünleri, deniz ürünleri , kafein ve şekerden uzak durulması bilinen gerçektir.

 

 

Gelecek hayatımızda da salgınların ve hastalıkların olacağını düşündüğümüzde çocukluktan edinilecek sağlam bünyenin direncimizi arttıracağını unutmayalım.

 

?Çocuklarımızla sağlıklı ve huzurlu günlere…

 

 

 

 

 

Tags: