BARİ-MATERA-POLİGNİNO A MARE / İTALYA

İtalya’nın güneydoğu bölgesinde yer alan Bari, önemli bir liman şehridir. İtalya ile birleşmeden önce bir çok imparatorluk ve ülkeye ev sahipliği yapmış, Yunan, Roma, Norman ve Bizans geçmişine hitap eden antik mimariye sahiptir. Puglia Bölgesinin önemli bir şehri olan Bari, her geçen gün kendini geliştirerek iç ve dış turizmde öne çıkmaya başlamıştır. Bari hakkında okumuş olduğum gezi yazıları, fotoğraflar bu bölgeye turistik bir seyahati kaçınılmaz hale getirmişti.

Istanbul Havalimanından Bari Palese Havalimanına gün içinde az da olsa sefer yapılıyor. Palese havalimanından hemen çıkışta tren ve otobüsler sizleri Bari merkeze ve yakın şehirlere ulaştırmak üzere bekliyor. İlgi odağı Matera gibi birçok civar şehre otobüs ile 1 saat 15 dk, Bari Merkez ise yarım saat sürüyor. Bari merkeze taksi ile de 15-20 dk’ da ulaşmanız mümkün. Bari Centrale Merkez istasyon. Bu noktadan ( Pazar günü hariç) her noktaya sefer bulabilirsiniz. Bari merkezden civarındaki şehirler için taksi kullanmayacak ya da araba kiralamayacaksanız, havalimanı aktarmalı özel otobüsler ya da tren imkanları ile  çok rahat edebilirsiniz. Böylelikle zamandan da kazanabilirsiniz.

Citta Vecchia, surlar içinde şehrin kalbi

Old Town ( eski şehir) olarak nitelendirilen bölgenin, dar sokaklarında kaybolmamanız mümkün değil. Dar sokaklarda balkonlardan sarkan çamaşırlar tam bir İtalyan klasiği. Evlerinin önlerinde sokaklara koydukları masalarında makarna yapıp satan kadınlara hayranlıkla bakacaksınız. Küçük kafe ve restoranlarında İtalyan lezzetlerinin , özellikle makarna ve pizza çeşitlerinin sonuna kadar varacaksınız. Daha önce gezme imkanı bulduğum Roma restoranlarından daha lezzetli olduğunu itiraf etmeliyim. Tarih kokan Katedral ve kiliselerin diğer Avrupa şehir yapılarından farkının görkemli olduğu kadar iç süslemelerinin sade olması. Hediyelik eşya seçimizi buradaki dükkanlardan yapabilirsiniz. Erken kapandıkları için alışverişinizi erken yapmanızda fayda var.

Sparano Caddesi, Corso Vittorio Emanuelle Caddesi , Manzoni Caddesi, keyifli bir yürüyüş ve alışveriş için önemli caddeler. Ben, Teatro Petruzzelli civarını çok beğendim ve yolumu hep buraya düşürdüm. Martinucci café cadde üzerinde , yeme/içme mekanı olarak tavsiye edeceğim bir yer oldu. İnanın şehrin günlük rutinini seyretmesi çok keyifli.

 

Lecce şehrine doğru sahil güzergahı tren ile çok keyifli. Zeytin ağaçlarının zenginliği bir ömre bedel. Bu güzergahta Lecce ve Monopoli’yi başka bir zamana bırakmak üzere Polignino A Mare durağında indim.   Bir ada havasındaki sokaklarında kaybolmak, beyaz binaların arkasında Adriyatik Denizini sarmalayan falezleri seyre dalmak, falezlerin altındaki mağaralara turist teknelerin dalışını seyretmek doyulmaz bir zevk.

Kasabanın estetiği , ufak tefek mağazaları yanında güneşin batışı mükemmeldi. Sıcak bir mevsimde gidiyorsanız , Cosa verdere a Polignino a Mare denilen meşhur taşlık koyundan denize girmeyi unutmayın.

 

 

 

1993 Yılında Unesco Dünya Mirasları Listesinde kendine yer bulan , 2019 yılında da Avrupa Kültür Başkenti seçilen MATERA şehrinde biraz Mardin biraz da Kapadokya havası var. Taş devrine uzanan geçmişinde tüf kayalıklarına kazılarak yerleşim ve kilise yaşam alanlarına dönüştürülen şehrin labirent gibi sokaklarında kaybolmanın keyfine varacaksınız. 1951 yılında Hastalık ve sefalet yüzünden terkedilmek ve yeni şehrin evlerinde kalmaya zorlanan Şehrin eski bölümü kadar yeni bölümü de etkileyici. Özellikle BEMA Bevi&Mangia -Camerlingo yemekli barını tavsiye edeceğim.

 

 

Maalesef ziyaret etme fırsatı bulamadığım Alberobello da beyaz boyalı , gri taş kubbeli Trullo evleriyle Dünya Mirası Listesi ne girmeyi başarmış kasaba. O da Bari’ye tekrar gelme bahanesi yaratsın bana diyelim.

Keyifli gezmeler

 

 

.

 

Tags:
Leave a Comment