COLMAR

Yıllar önce Flixbus ve tren kullanarak ziyaret ettiğim, bloğumda keyifle paylaştığım, Alsace bölgesinin ikinci büyük şehri masalsı havasıyla Colmar’a ailecek 1 tam gün ayırma fırsatı bulduk.

Colmar ve Avrupa’nın en büyük tema parkı Europa Park’a, uçakla Basel ya da Stuttgart üzerinden ulaşabilirsiniz. Basel’den tren Moulhouse,Colmar, Strazbourg şehirlerine sizi ulaştırıyor. Bilet Fiyarı 10Euro civarında. Stuttgart’tan ise en mantıklı yol ile Flixbus ile Karlsruhe aktarmalı,  Colmar otobüsünü kullanmak. Yolculuk ücreti kişi başı 20 Euro civarında. Tabi ne kadar erken biletinizi alırsanız o kadar uygun ücret ödeme imkanınız var.

Çekirdek aile olarak bu gidişimizde Stuttgart Havalimanından araç kiralayıp 2,5 saat uzaklıkta bulunan Colmar’a ulaştık. güzel oteller arasında konaklama  seçimi yapmak oldukça zor oldu. Eski şehirde merkeze yakın Suites Residences Spa  da kalmayı tercih ettik. Oda genişliği, konforu, kullanılan malzeme kalitesinden çok memnun kaldık. Kahvaltıyı harika lezzetleriyle süite komşu pastane/fırın dan alabiliyorsunuz. Otopark ise hemen yürüme mesafesinde Rapp Otopark ını kullanabilirsiniz. Günlük park ücreti 20 Euro.

Şehir dışında otel tercih ederseniz ücretsiz otopark imkanından faydalanabilirsiniz. Ancak şehir merkezine araç ile geldiğinizde yol kenarlarında, o da yer bulabilirseniz, günlük otopark ücreti ödüyorsunuz.

Merkezde,  şehir içi turu yaptıran küçük trenler sayesinde yürüyeceğiniz yerler konusunda fikir sahibi oluyorsunuz. 1 tur ücreti 8 Euro. her tarafta hediyelik eşya satan dükkanlar sizi karşılıyor. Fiyatlar hemen hemen hepsinde aynı.

En görülmesi gereken bölgesi Petite Venice Colmar  da bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Civardaki kafeler sizler kahve pasta keyfi yaşatacaktır.

Avrupa’nın en renkli kapalı gıda pazarlarından Marche Couvert Colmar  sizlere keyifli bir deneyim vadediyor.

Alışveriş yapmak istediğinizde küçük trenlerin kalkış istasyonunun hemen arkasında Monoprix Colmar süpermarket tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Carrefour marketler ise elbette en yaygın olanı marketler arasında.

 

EUROPA PARK

İşte Avrupa’nın en büyük tema parkı. Almanya’nın batısında Freiburg şehrine yakın Rust bölgesinde olan parkın İki ayrı bölümü var. EUROPA PARK  diğeri ise su parkı RULANTICA .İki parka da birer gün ayırmak gerekiyor. Günlük giriş ücreti yetişkin 57,5 Euro, çocuk 49 Euro. Açık otopark günlük 8 Euro. Biletleri Europark yazısını tıkladığınız internet sitesi üzerinden günler öncesinden almanızı tavsiye ederim. Park açılış saati 9:00 kapanış saati 18:00. Parka yakın otellere rezervasyon için tıklayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra tüm parkı dolaştıran trenlere binmenizi ve girişte temin edebileceğiniz park planlarıyla program yapmanızı tavsiye ederim. Ülke adlarıyla bölgelere ayrılmış Europa Parkta Almanya bölgesinde yer alan korku tünelini pek beğenmedim. İnsan biraz da korkmak istiyor tabii.

Disneyland havasında özellikle küçük çocuklara hitap eden masalsı bölgeler ve büyük aletlerin yer aldığı lunapark mükemmel bir şekilde dağıtılmış park içine.

Parkın çıkışında alışveriş yapabileceğiniz Lidl ve Edeka Marketleri bulunmakta. Alışveriş severlere duyurulur.

Tags:
Leave a Comment