HAYATINA YÖN İSTEYENLERİN AYDINLIK VERENİ

Ödüllü Çocuk, Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanı Mehmet Serdar Karaduman ile sizin için konuştuk. Cihat DÜNDAR’ın sorularını yanıtlayan Mehmet Serdar Karaduman mesleki bilgi birikimi ile bir çok konuya değindi. Okuduğunuzda seans tadını alacağınız bu röportajda Mehmet Serdar Karaduman’ı ilgi alanları, başarıları ve hayata karşı olumlu bakış açısıyla tanıma fırsatı bulacak, çocuklarınızın geleceğe sağlıklı adımlar atarak hedeflerine ulaşması için arama motoruna“ Mehmet Serdar Karaduman iletişim” yazmaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Mehmet Serdar Karaduman kimdir?

1973 yılında İstanbul’un en nezih ve en eski semtlerinden Üsküdar’da doğdu. Lise eğitimini Özel Moda Kolejinde, lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümünde tamamladı. Hayatına yenilikler katmayı, yeni insanlar tanımayı, iletişim kurmayı, konuşmayı, dinlemeyi hep çok severdi. Üniversite yılları boyunca öğrencilikle yetinmeyip kendine, bu yönlerini besleyebileceği alanlar yaratarak bir Network Marketing sistemime dahil olarak pazarlama tecrübesi kazandı.
Bir yandan da Matematik ve İngilizce etüt dersleri vererek öğretmenlik alt yapısını hazırladı. Mezuniyetten sonra kurumsal hayata atılarak ülkemizin sektöründe önde gelen firmalarında 5 yıl finans ve yöneticilik tecrübesi edindi. 2002 yılında Özel Bando Çocuk Evi ile tanıştı ve kendi kurumunun başına geçti. Yıllar içinde çocukları, sevgili ekibi, değerli anne babalarla birlikte Özel Bando Çocuk Evi’ni geniş bir aileye dönüştürdü.

Bu arada iki kızına, Nil ve Nehir’e kavuşarak ebeveynlik denen tatlı kalp ağrısını tattı. Okumanın, eğitimin, öğrenmenin gücüne inandığı için, pratik tecrübeyi teorik bilgi ile desteklemek için Atatürk Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi okudu, ardından aldığı Cardcert Uluslararası Akreditasyonuna sahip “ Oyun Terapisi” eğitimi ile çocukların dünyalarına ulaşıp, onlarla yolculuğunu sürdürmeye devam etti. Uluslararası akreditasyona olan inancı onu Perfect Mind Coach Academy ile tanıştırdı. Etkin uluslararası profesyonel koçluk dersleri ve neticesinde ICF yeterlilik sertifikasını almaya hak kazandı. Aile içinde ortaya çıkabilecek duygusal zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilmek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde 464 Saatlik Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanlığı eğitimini tamamladı.

Hâlâ Conley Üniversitesi Davranış Bilimleri Yüksek Lisans Eğitimi ile eş zamanlı Vera Cruz Üniversitesinde Davranış Bilimleri Bütünleştirilmiş Doktora Eğitimi almaktadır. Zaman zaman vermekte olduğu aile, çocuk, iletişim, mahremiyet, ihmal ve istismar seminerleri, dergiler için yazdığı makaleler ve katıldığı TV programları ile daha geniş kitlelere ulaşıp çocuklarımızın geleceğe sağlam adımlarla hazırlanmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Çocuk, Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanı olarak bir çok kişinin sorunlarına kalıcı çözümler buluyorsunuz. Sizi bu mesleğe yönlendiren nedir?

Esasında meslek beni içine çekti. Yaptığım mesleğin çekiciliği, insanlara dokundukça daha fazla dokunma arzusu, daha çok araştırma, daha çok eğitim almanın açlığı bir noktada sizi mesleğinizin odağına koyuyor. Hep dinlemeyi hep mentorluk yapmayı seven bir insan olarak bu işi gönülden profesyonelce yapmak insanın içine daha çok siniyor.

Tags: