2018 yılının ilk gezisi Hatay, Türkiye’ye 1939 yılında ülke sınırlarına dahil ettiğimiz son şehirdir.

Araba kiralayıp Anemon otele yerleştim ve hemen soluğu Hatay merkezde aldım. İlk gece tavsiye üzerine gurme lezzetler için Konak Restaurant’ı tercih ettim. Alternatif yer olarak Vali göbeği civarında Antikya Antalya Lezzetleri’ni tavsiye ederim. Merkezde ayrıca hızlı yemek yiyip kalkmak için Sultan Sofrası’nı da tercih edebilirsiniz.

Asi nehri ters akıntıya sahip ama biraz bakımsız. Nehir etrafı, park ve bahçeler son derce bakımlı. Atatürk Heykeli civarı oldukça hoş. Merkezde konaklıyorsanız ve Hatay lezzetleri ve çarşısı için geldiyseniz araba kiralamanıza gerek yok. Samandağ tarafına geçecekseniz araba şart.

Samandağ tarafına bir güne yakın bir vakit ayırmak lazım. Hıdırbey Köyü sınırları içinde 3 bin yıllık Musa Ağacı için mesafe katetmeğe değer. Hz. Musa’nın toprağa diktiği asasının “ölümsüzlük suyu” sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne inanılan ağacın ziyaretçisi oldukça fazla. Mevsimine denk geldiğinizde kapılarının önünde ellerinde kendi yaptıkları likör ile bekleyen yerli halk size keyif verecek. Samandağ Titus Tüneli ise eski yıllarda insan gücüyle kayaların delinmesi ile yapılmış bir tünel.

Dönüşte önce Harbiye’ye uğradım. Harika hava ve manzarasıyla Harbiye’de oksijen zehirlenmesi yaşayabilirsiniz.İpek kumaşçılığı çok yaygın Harbiye’de. Ben zevkime göre alışverişimi Caner Giyim ve İpekçilik’ten yaptım. Ama elbette alternatif çok. Şelalelere inerken göreceğiniz el ürünü hediyelikleri uygun fiyatlara bulabilirsiniz. İsa Amca’nın (Nam’I diğer Humeyni) el ürünleri evinizin bir köşesini süsleyecektir. Güzeller güzeli Defne ve Zeus’un oğlu Işık Tanrısı Apollon’un mitolojik hikayesini dinlemek isteyecek, Defne’nin gözyaşlarından oluştuğuna inanılan şelaleden ayrılmak istemeyeceksiniz.

Arkeoloji müzesine kapanmadan yetiştim. Ülkemizin en değerli arkeoloji müzelerinden birisi.Arkeolojik çalışmalar devam ettiği için aşılmayan yerlerinin müzeye değer katacağına inanıyorum. Giriş 15 TL. Müzekart geçiyor.

Üçüncü gün bilinen ilk hiristiyankilisesi , St. Pierre Kilisesi ile başladım tura. Giriş 15 TL. Müzekart geçiyor. Bahçesinde kahvenizi içip hediyeliklerinizi alabilirsiniz.16:30 kapanış saatine dikkat.

Kiliseden 200 mt yukarıda, meşhur cehennem kayıkçısını maalesef göremedim. Ama bahsetmeden de geçemedim.

Müslümanların Anadolu’da Bulanan İlk İbadethanesi ”Habib-i Neccar Camii”, ortaçağdan kalma, kendi büyük içi küçük görülmeye değer bir cami.

Savon Otel, eski sabun fabrikası, eski Antakya’nın en gösterişli oteli. Konaklamadığım için hizmet kalitesini yorumlayamayacağım.Affan Kıraathanesinde tarihin kokusunu hissedeceksiniz. Kıraathanede süvari adıyla bilinen sert hatay kahvesinin ve haytalı tatlısının tadına bakmayı unutmayın. İstanbul Kadıköy’deki tarihi Baylan Pastanesi havası aldım buradan. Tripadvisor mükemmellik ödülüne sahip.

Uzunçarşı, baharat, kahve, peynir çeşitleri , künefe, nar ekşisi gibi yöresel ve şifalı birçok ürün alabileceğiniz sıcacık esnafıyla otantik bir çarşı. Bereketli ya da Bereket Şekerlemeden taze kahvenizi almadan dönmeyin.

Gecesi, Şarap Evlerinden modern restaurantlara, her sokak arasında beklentimin ötesinde güzelliklerle doluydu. İki kişinin yan yana geçemeyeceği dar sokaklar da Hatay’ın özellerinden.

Huri Antika Evi’nde Migel in sohbetleri eşliğinde geçmişinizden parçalar bulacaksınız. Cindi Hamamı tarihi hamamı Hatay’ın.

Yüzde 80’i gayrimüslim olan Hatay’da kilise, sinagog elbette camiden fazla.

Ata Koleji, en güçlü koleji Hatay’ın. Bu okuldan mezun olan öğrenciler yurtdışında eğitim görüyorlar ve Antakya’nın görgülü işadamlarından biri oluveriyorlar.

Ne yöne bakarsanız bakın Amik Ovasının zenginliğiyle başlayan bereketin şehrin tamamını sarmışolduğunu ,Fransız Kültürünün şehre hakim olduğunu görüyorsunuz. Haritaya baktığınızda ovanın Hatay tarafının yemyeşil olduğundan kutsanmış(tabir Hatay Halkından),Suriye tarafının ise kupkuru ve verimsiz olduğundan Lanetlenmiş olduğu söyleniyor. Bu yüzden Hatay yüzyıllardır en değerli noktasıdır bölgenin.

En beğendiğim lezzetleri sizlerle fotoğrafları eşliğinde paylaşmak istedim.

Herkese iyi gezmeler,