Her Mevsim Gitmek İsteyebileceğiniz Keyifli Bir Ada MALTA

Başkenti Valetta olan yaklaşık 450.000 kişilik nüfusuyla Malta, bana kalırsa her mevsim gitmek isteyebileceğiniz keyifli bir ada, ancak deniz tutkunuz varsa Mayıs-Ekim arası ayları tercih edebileceğiniz  güzel bir Akdeniz adasıdır.

Milattan önce 5000 yıllarına kadar dayanan geçmişi  ile Malta, 16. yy’da Osmanlı donanmalarının kuşatmasında İtalya’nın Sicilya adasından gelen şövalyelerin yardımıyla zafer kazanmışlar. İlk önce adları Hospitalier olan bu şövalyeler Malta kuşatmasında yaptıkları ihtişamlı zaferle isimleri Malta şövalyeleri olarak kalmış.

RCİ Timeshare seyahat sistemi ile SunnyCoast /Quawra oteline rezervasyon yaptık eşimle.Uçak biletlerini erkenden almak gerekiyor. Biz biraz geç kaldığımız için 2600 TL ye gidiş dönüş  iki kişilik bilet almak durumunda kaldık maalesef.

Adayı dolaşmak için otobüs ve motorlu deniz aracı kullanabilirsiniz. Otobüs adanın toplu taşıma aracı.1,5 euro’ya  indibindi yapılıyor. Kışın tek bilet 1,5 euro iken yazın 2 euro oluyor. Akşam biletlerinin de 3 euro olduğunu söylemeden geçmeyelim.Öğrencilere ücretsiz. 21 euro’ya ise 1 haftalık otobüs bileti imkanıvar.Havalimanından X3,X2,X1 no’lu otobüsler ile şehrin merkezine kişi başı 1,5 euro’ya yolcu taşıyor.Ama tercihiniz taksi olursa adanın uzak noktalarına 35-40 euroya taksiye binebilirsiniz.Bizim ilk tecrübe yazlık bölge Quawra’ya 25 euroile oldu.

Çok etkilendiğim iki şehri, Başkent Valetta ve Mdina/Rabat.

Başkent Valetta,iki yanında keyifli mağaza ve dükkanları olan ana caddesiyle, yarımada olduğu içinsahile doğru üç taraftaninen sokakları ile görülmeye değer.Özellikle Fas/Tunus bölgesinden gelen doğal taş ve incisi alışveriş için çok uygun. Sahil tarafına geçtiklerinde Hard RockCafe kültürü meraklıları mutlu olacaklardır.

Mdina ve Rabat arap kültürünün hissedildiği tarihi bölgesi adanın. Bina yapılarını Mardin’e çok benzettim. Game of Thrones dizisinin bazı bölümleri burada çevrilmiş.Sövalye ruhu taşıyan şehirde hediyelik eşyacılardan alışveriş imkanını mutlaka değerlendirin.

Sliema şehri sahil kenarında adanın modern yüzü.

Valetta’ya otobüs işe 15 dk mesafede. Marsaxlokk ise adanın güneyinde yer alan turistik bir balıkçı kasabasıdır. Bugibaa ise Quawra’ya 5 dk araç mesafesinde, akvaryum ve nispeten fiyatların uygun olduğu marketlerin yer aldığı, yine yazlık bir semti adanın.Lidl ve Carrefour market meraklıları bu semte uğrayabilir.

Ülkede tüketilen en önemli meyvelerden biri hepimizin tahmin edeceği gibi malta eriğidir. Ada susuz olduğu için biraz çorak. Ama denizine bayıldığımı söyleyebilirim. Nisan ayında soğuk da olsa bu zevki tatma imkanı buldum.Ama denize girmek için tercihiniz uzaklığı düşünmeden Comoli adası olmalıdır.Tur şirketleri bu konuda size yardımcı oluyor.

Tur şirketlerinin yardımcı olduğu diğer bir tur SİCİLYA  TURU. Kişi başı128 euro+10 euro transfer ile satın aldığımız 1 günlük rehberli Sicilya turunda EtnaYanardağı ve küçük şehri Modica’yı görme imkanı bulduk.Malta’dan Sicilya’ya Valetta’daki limandan büyük feribotlarla geçiş yapılabiliyor. Cannoli ismi verilen Sicilya tatlısını mutlaka tatmanızı tavsiye ederim. İtalya havasını sonuna kadar soluduğunuz özellikle Catania şehri civarı yemyeşil..1 günlük turda Sicilya, tadı damağımızda kaldı desek yeridir.Bu arada kendiniz de Valetta’dan kalkan feribotlar ile Sicilya’ya geçiş yapabilirsiniz.Yabancı dili İngilizce .British aksanı her yerde kendini hissettiriyor. İngilizlerin emekli kesimi yaşamak için bu adayı tercih etmişler. Trafik soldan ve yoğun. Araba kullanmak elbette riskli. Uygun yabancı dil eğitiminde ada tercih ediliyor. Ama eğitim kalitesine ,eğitim almadığımdan,yorum yapamayacağım.

Sadece Comoli ve Gozo adasını görmek için  bir daha gidilecek yer Malta adası.

Malta Gozo adasına 4,65 euro tek yön bilet ücreti karşılığında ya da Comino adasına 5 euro tek yön bileti ücreti karşılığında feribot ile geçebilirsiniz. Esasında şehrin her yerinden ayarlanabilir bir tur olduğundan fiyatlar aynı ve pazarlığa pek açık değiller. Öncelikle ‘Blue Lagoon’ yolculuğunuzu hız tekneleri ile yapacağınızdan dolayı, eğer deniz tutmanız varsa, bu seyahati bir daha düşünün derim.

Bu arada Sevgili arkadaşımız Burcu’nun muhteşem lezzetlere hayat verdiği Meze Cafe by Burcu’s Kitchen ı ziyaret etmeden dönmeyin. Malta Adası, Burcu’nun Türk mutfağı lezzetleriyle daha güzel.

Herkese sağlıklı ve mutlu seyahatler dilerim.