Vizeyi daha uzun süreli alma maksadıyla Almanya’ya giriş yapıp diğer ülkelere geçiş yapma fikri ile Münih uçuşu sonrası Salzburg’a geçtim. Esas hedef muhteşem doğasıya Salzburg’a 1,5 saat uzaklıkta Hallstatt’ı görmekti ancak zaman yetmedi maalesef.

Münih’te birkaç saat kaldıktan sonra Merkez İstasyonda DB (DeutchesBahn) ‘den 27 Euro’ya aldığım bilet ile Salzburg yolculuğum başladı. Yolculuk biletlerini internet üzerinden ve ne kadar erken alırsanız o kadar indirimli alırsınız.

Özellikle Traunstein istasyonundan sonra fotoğraf makinenizi hazırlayın. Yolunuzun üstündeki Teisendorf kasabasının büyüsüne kapılıp inmek isteyebilirsiniz. İlk günüm tren yolculuğu ile geçtiği için ikinci günümü çok iyi organize etmeliydim. Teisendorf’a 4 saat Salzburg’a 5 saat ayıracak şekilde günümü planladım.

Harika bir Alman Kasabası ve uygun market alışverişi için Penny market bu kasabada. Salzburg kalesine çıkamamam dışında Mirabellgarten, Getreidegasse Caddesi, Mozart’ın yaşadığı ev, muhteşem manzaralarıyla nehrin üstündeki köprüleri ve Mozart Meydanı’nı görmüş oldum.

Günlük turlar ile bu şehrin keyfine varabilirsiniz.Magnet ve diğer hediyelikler için Mozart Meydanı daha hesaplı. Bir restaurant ya da cafede yemek yemek vakit kaybı olacağından hep ayaküstü atıştırarak öğünlerimi geçirdim. Nordsee’ler bunun için tavsiye edebileceğim nokta. ( NordseeyiGetreidepasse’nin göbeğinde bulabilirsiniz.) Köprüye kilit asma ve dilek tutma Roma’daFontanadiTrevi misali.3. günümde Münih’e tren yolculuğum başladı ve o eşşiz manzara ile tekrar baş başa kaldım.

Salzburg tren ile şehir içi ulaşım için 4,20 Euro’ya günlük sınırsız bilet alıyorsunuz. ÖBB Bahn detaylı bölgesel ücretlendirme için tıklayabilirsiniz. Otobüs için ise ayrıca 5 Euro ödüyorsunuz.

Salzburg’a Hallstatt ve Wolfgang gölünü görmek için bir kez daha gidilir. Sonuçta direkt uçuş 2,5 saat. Vize problemi de yoksa…..

İyi tatiller,